Výroba zbraní

V této části vám nějak naznačíme jak co nejlépe vytvořit nové dřevěné zbraně pro ty co to ještě nezkoušeli (to zkušení už mají vlastní techniky J ).

Meče

Meče by měly být vyrobeny z nějakého pevnějšího dřeva, nejlépe ne z jehličnanu (dřevo se více láme- já osobně už jsem zlomil 4:-)). Nedoporučujeme dělat meče z hokejky - riskujete že vám je někde neschválí, navíc hokejky velmi snadno zraňují. Každopádně každý meč je dobré oblepit kobercovkou - tlumí nárazy a drží meč pohromadě. Pokud se chcete vyhnout zlomení meče a vytvořit si lepší image čepele, můžete k dřevěné čepeli přidat z každé strany kus uříznutého jekoru ve tvaru čepele a ten pak omotat kobercovkou, nebo vzít nějaký tenčí filc a ten kolem čepele ohnout jako u sekery a sešít (snýtovat). Co se týče omotávky na rukojeti, nedoporučuji používat kobercovku, ježto buď moc nedrží nebo po čase začne odporně lepit. dobrá je omotávka tenisová, ale ta je vcelku drahá. lepší je koupit ve sportu omotávku na řidítha, je férově dlouhá, takže li můžete použít na víc mečů a je i levnější. Meč můžete také pro větší měkkost omotat molitanem apod. Podle standart ASF je povolena délka meče: jednoruční - 90 cm a obouruční - 110 cm.

Sekery

Sekery se vyrábí z kusu dřeva na topůrko (stejně jako na meč) a čepel z jekoru nebo podobně měkkého materiálu, protože čepel se musí při nárazu ohnout. Postup při výrobě je jednoduchý: Vezmete topůrko (délka je stejná jako u mečů - obouruční sekery - 110 cm, jednoruční - 90 cm), vyříznete si z jekoru tvar čepele - doporučujeme dvě vrstvy, protože jedna vrstva je moc měkká a pořád se ohýbá a tři vrstvy jsou až moc tvrdé. Čepele přiděláte k topůrku šrouby, nýty nebo něčím jiným co bude držet. Hrany sekery se vyplatí omotat kobercovkou (snížení ostrosti hran) a vrstvy čepele slepit lepidlem. Čepel může být vyrobena i z omotaného molitanu, ale má větší váhu.

Palice, kladiva

Palice a kladiva se musí vyrábět z omotaného molitanu. Výroba je jednoduchá: kolem topůrka o stejné délce jako je předepsána u mečů a seker (90, 110) obtočíte kus molitanu (jak velký záleží na tom jak velkou zbraň chcete mít) a omotáte kobercovkou nebo jinou lepící páskou. U kladiva je postup podobný, ale nejdříve uděláte z molitanu válec, a ten pak připevníte na topůrko. Pozor! Palice/kladivo musí být dostatečně měkké, nebo by se mohlo stát že vám je na některé bitvě neschválí! Pro lepší efekt se na palici dají přidělat molitanové ostny oblepené kobercovkou. ( prostě ustřihnete malý kus a páskou mu dáte potřebný tvar a pevně přiděláte na palici.)

Luky + šípy

Dobrý luk se dá udělat několika způsoby. 1) z jednoho kusu pružného a pevného dřeva (jasan) - pozor, dřevo se může zdát měkké když je čerstvé, ale když se vysuší může se snadno lámat! Pro obnovení pružnosti, je dobré luk ponořit do horké vody a poté ho nechat vyschnout v narovnaném stavu (zvýší se tím síla - luk bude více napnutý). 2) Z několika kusů dřeva - 2 části jako ramena a 1 část jako střed. Vyrobte si z jakéhokoliv dřeva střed luku - rukojeť (můžete si dát práci a vypracovat ji přidáním zářezu na šíp, ozdobným vyřezáváním apod.) a na ni přišroubujte nějaké dřevěné lišty z nějakého pružného dřeva (jasan, tis apod.). Tloušťka lišt by měla být přímo úměrná délce luku. Tato metoda výroby se hodí spíše na dlouhé luky (asi od 150 cm). 3) Luk můžete také vyrobit z umělé hmoty (viděl jsem například luk z metrového pravítka). Tento způsob výroby se nedá nějak blíže popsat - na to už případně přijdete sami. Šípy: Šípy by jste měli mít asi o 5 - 10 cm delší než je největší možné napnutí vašeho luku. Nejlepší materiál na šípy je asi obyčejná dřevěná kulatina co koupíte v téměř každých domácích potřebách max. do 5 korun. Na jednom konci jednoduše uděláte zářez a druhý konec omotáte nějakým měkkým obalem, aby při výstřelu někoho nezranily. Doporučujeme buď molitan omotaný nějakou lepící páskou nebo obalený látkou a pevně připevněný k tyčce. Pozor, průměr měkké koule na konci šípu by měl být 3 - 5 cm, ale z mé zkušenosti stačí, když budete mít hlavici podélnou a asi 4 cm měkkou část, ovšem pevně upevněnou aby se moc nezohýbala na strany. Často se šípy testují na hlavě majitele výstřelem z velké blízkosti, takže je to na vás jak si šípy uděláte.

Kuše

Kuši uděláte docela jednoduše. Uděláte tělo - jakýkoliv dřevěný hranol, můžete použít cokoliv. Jako rameno použijete nějaké velmi pružné dřevo (tis, jasan...), nebo nejlépe laminát. Spouštěcí mechanismus můžete vyrobit velmi jednoduše. Vezmete silný drát (asi 3), zohnete ho, do těla kuše vyvrtáte dírky asi 0.5 cm od sebe a drát prostrčíme - tento drát bude držet tetivu a při vyndání tetivu vymrští. Doufám, že to podle mého návodu pochopíte:-). Jestli máte vlastní systém na mechanismus, napište nám. (sekce e-mail). Samozřejmě, že pokud neděláte kuši s ramenem cca. 120 cm, a vaše rameno má asi 70 cm, musíte mít poněkud kratší šipky (délka podle pružnosti ramena - já jsem měl asi 70 cm dlouhé tisové rameno a šipky asi 40 cm).

Dýky, tesáky apod.

U těchto zbraní je výroba stejná jako u mečů, ale délka je pochopitelně kratší (Dýky 40 cm, tesáky 60 cm - podle standartů ASF). Bývají povoleny kombinace: tesák + tesák, dýka + jednoruční zbraň.

Štíty

Štít je zvlášť v řadových bitvách celkem upotřebitelnou věcí a je také dobrý proti střeleckým útokům. Štít si můžete udělat téměř z čehokoliv. Nejlépe z několika vrstev dřevěné lepenky (stačí 2 spojit chemoprénem a šrouby) nebo dřevěných prken poskládaných do řady a sbitých dohromady dalšími prkny. Uchycení štítu na ruku je asi nejlepší popruhy na batoh či koženými řemeny, ale každý si to může udělat podle svého. Štít by neměl mít ostré hrany (možnost zranění protihráčů a taky je to blbý, když má nepřítel po souboji s váma na meči zuby jak dyby do něj mlátil sekerou-já sem kvůli takovejm lidem musel svůj meč znovu oblepovat kobercárnou po každý bitvě), takže je dobré minimálně hrany zabrousit dokulata a oblepit kobercovkou. Taky se vyplatí kus pořádně chlupatýho koberce z vnitřku (pod ruku) a/nebo jekor zevnějšku (Jekor nebo chlupatá kůže se vám navíc postará o zaoblení hran), což ztlumí rány a ruka se tak neunaví a nebolí.

Dnešním receptářem provázeli: Včela, Fil

Doufáme že tento stručný návod upotřebíte a pokud se chcete zeptat na nějakou otázku, nebo poslat nějaký tip na výrobu nebo připomínku můžete nám napsat na náš mail [email protected].

Zpět na dřevárny