Výroba brnění

Zde si můžete přečíst některé naše návody na výrobu brnění, které se nám osvědčili (jak už z hlediska ochrany nebo jen pro lepší image). Vaše návody nám můžete napsat na e-mail [email protected]

Jekorové: Snad nejjednodušší brnění co lze vyrobit. Prostě vezmete kus jekoru, nařežete z něho kusy (na tělo ze předu a ze zadu, ramena nebo celý límec), a něčím je přiděláte k sobě (provázky, kůže, řemínky). Pro větší pohyblivost můžete kusy jekoru rozřezat na menší kousky. Nakonec můžete (pokud se vám nelíbí barva) celé brnění nastříkat stříbrnou (nebo jakou chcete) barvou, aby získalo realističtější vzhled. Místo jekoru můžete použít i jiné tvrdší materiály, jako např. hodně silnou kůži apod. +: Jednoduchá výroba, malé náklady - : Relativně malá pohyblivost, nevypadá moc dobře

Kožené: Obyčejné kožené brnění vyrobíte lehce. Seženete si hodně kůže a pouze sešíváte kusy dohromady. Pro větší tloušťku brnění můžete prošívat kůže přes sebe, anebo dělat jakési kapsy, které vyplníte měkkým materiálem a zašijete, kapsy poté sešijete k sobě.

Kožené pobité: Na výrobu tohoto brnění je nejjednodušší vzít si nějakou koženou vestu (bundu, kabát…) a nějaký železný materiál (plechové destičky, cvoky, pyramidky…). Tyto železné díly přidělejte na kožený materiál a to nejlíp tak, že si nějakou děrovačkou (krejčí či švadlena vám poradí) uděláte díru a díky ní cvoky, popř. jiné udělátka připevníte. Kromě cvoků a pyramidek, které mají samostatné uchycení, je nejlepší díly jako plechové destičky přinýtovat. Ale řeknu vám, obyčejný cvoky nebo pyramidky sou nejhezčí, plátky vypadaj dost hnusně (zkoušel jsem to). A zapínání je taky v pohodě- místo knoflíků a takových věciček si vemte háčky a očka, to seženete v každým lepším krejčovství, a přišijete to na místo knoflíků a dírek (bacha na to, aby byly dost daleko od sebe, jinak se vám budou při pohybu rozepínat).

Šupinová zbroj - filcová: Na tudle zbroj sem spotřeboval asi 1.5 m čterečního ňákýko filcu(jak jekor akorát dost tenčí a měkčí)a dobrej a pevnej provázek, kterej ale neřeže. destičky (asi 200, ale to je dost velký, stačí 160-170) sem nejdřív vyřezal z toho filcu. zvolil sem rozměr 5x8 cm, aje to už je tak akorát, větší bych to nedělal. menší samozřejmě být můžou, je to detailnějši, ale taky pracnější.  Pak sem ty destičky podle šablony děroval důlčíkem a následně sešíval asi takhle: ~tady bude pic~

takhle uděláte přední i zadní díl a spojíte je přes ramena (nejlíp filcem, když už ho máme). kolem pasu sem se pásal 2 páskama(jeden držel zadní díl a druhej přední), ale dá se udělat šněrování.

pkud chcete, aby byla vaše zbroj hezčí, tak zařízněte spodní okraj destičky do kulata. Nicméně je to dobrovolný. Taky mi jeden kořeň ríkal, že se daj vyrobit pruhy tak 15 čísel vysoký a spodní okraje nastříhat a pak ty pásy snýtovat. Bohužel sem tu zbroj neviděl, tak nevim výsledek.   

Šupinovka s kovu: nejlepší je nerez nebo ocel, hliník se nehodí. naděláme destičky jak u šupinky z filcu o tloušťce tak 0.5, aby nebyla moc těžká, pak je musíme odjehlit (na brusce nebo pilníkem vojedem ty vostrý hrany vzniklý ze střihání. Upozorňuju, že pokud nemáte k dispozici tahový ty velký hydraulický nůžky, co maj třeba v zámečnické dílně, tak je to střihání celkem na dlouho as klasickýma nůžkama na plech bych to vůbec nezkoušel. Doprostřed horní poloviny se vyvrtá díra pro nýt(já tam mám 4) a šponu odvrtáme nějakým větším vrtákem (neprojet zkrz!!!). Pak to nanýtujte na koženou vestu nebo na vestu z režnýho plátna nebo něco takovýho tvrdýho. nezapomeňte na podložky zespod. Nýty sou nejlepší rozklepávací, klavně kvůli váze a ceně. Šněrování je ideální na bocích, ani nevim, jak by na zádech šlo udělat .

Včela, Fil, Johny

Zpět na výběr článků